ARTETERAPIA w Maltańskim Centrum Pomocy
TEATR DLA WYJĄTKOWEGO WIDZA CZYLI ATRETERAPIA w Maltańskim Centrum Pomocy.
Grupa teatralna Kasztanova to inicjatywa, która od samego początku była wyjątkowa. Zrodziła się z potrzeby tworzenia dla wymagającej widowni: dzieci z niepełnosprawnością. Każde z nich zmaga się z innymi trudnościami, więc celem było tworzenie sztuki, która dotrze do każdego widza. Podczas występów można krzyczeć, śmiać się głośno i chodzić po sali. Aktorzy nie używają słów.
Historie przedstawiają przy pomocy mimiki,
tańca, światła i muzyki.
Zaczęło się kilka lat temu, z inicjatywy p. Katarzyny Kuter-Kasprzyckiej, dla której teatr był formą arteterapii i metodą tworzenia grupy wsparcia – działaniem nie tylko dla dzieci, ale może przede wszystkim dla rodziców. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem rodziców oraz pracowników Maltańskiego Przedszkola, mieszczącego się w Maltańskim Centrum Pomocy.
Budowanie relacji!
Tworzenie przedstawienia to minimum roczny, wielopłaszczyznowy proces. Jego celem jest przełamanie własnych barier czy tremy, i rozpoczyna się on budowaniem relacji grupowych. Ważne w nim jest też budowanie pewności siebie oraz kreatywności i twórcze działanie, a końcowym efektem tych aktywności ma być wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju przedstawienie. Jak pisała jedna z aktorek grupy teatralnej Kasztanova:
“Teraz już wiem, że naszej pani reżyser chodziło o działanie arteterapeutyczne. Arteterapia to leczenie poprzez sztukę. Bazuje na równoważeniu twórczości i terapii. I to się udało. Każda próba nie jest tylko spotkaniem rodziców dzieci niepełnosprawnych i ich nauczycieli. Jesteśmy tak różni, że raczej nie ma innego miejsca, gdzie moglibyśmy wspólnie działać, łączy nas tylko choroba dzieci. […] Okazało się, że każdy z nas odkrył pokłady kreatywności, o których nie miał pojęcia. Że przełamał bariery, tremę, że wyszedł z roli rodzica, dorosłego.”
[link: http://www.wszechswiatblazeja.pl/2017/12/kasztanova-grupa-teatralna-zaprasza.html ]
Grupa zorganizowała już cztery przedstawienia teatralne, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem widowni. Widziało je już ponad 1000 dzieci, z czego ogromna część nie była widownią z przedszkola!
W 2017 roku grupa otrzymała trzecie miejsce w konkursie na najciekawszą inicjatywę społeczną programu FIO Małopolska Lokalnie.
Jak twierdzi psychologia pozytywna i psychologia twórczości działania twórcze poprawiają dobrostan i przekładają się na zadowolenie z życia. A nawiązywanie relacji, jako jedna z podstawowych potrzeb człowieka, pozwalają z radością funkcjonować w społeczeństwie. Bardzo ważnym jest, aby obejmując opieką dziecko z niepełnosprawnością nie zapominać o jego rodzinie i otoczeniu społecznym. Bo szczęśliwy rodzic – to szczęśliwe dziecko. I na te potrzeby odpowiadają inicjatywy takie jak grupa Kasztanova. Działania te są jednak bardzo kosztochłonne i nie do końca mieszczą się w ramach realizowanych przez Centrum projektów: wymagają zaangażowania nauczyciela-arteterapeuty, przygotowania scenografii, strojów, wynajmu sceny. Zaangażowani rodzice kilkakrotnie próbowali pozyskać finansowanie pisząc projekty, co dwukrotnie się udało, jednak nigdy pozyskanych środków nie wystarczało na ich działania.
Podczas światowej pandemii szczególnie tęsknimy za tego typu działaniami: sztuką, budowaniem relacji społecznych i twórczością. Miejmy nadzieję, że wrócimy do nich wkrótce. A wydaje się, że po okresie przedłużonego zamknięcia w domach będą one szczególnie potrzebne.
______________________________________________________________________
MATERIAŁY:
→ kasztanova.pl
→ Zdjęcia: przygoda w kosmosie: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=centrum.maltanskie&set=a.1720962311256895
→ Zdjęcie z Gali Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO : https://www.facebook.com/centrum.maltanskie/photos/1734443683242091
→ Kolejne zdjęcie z gali: https://www.facebook.com/centrum.maltanskie/photos/wieść-z-ostatniej-chwili-nasza-grupa-teatralna-kasztanova-zdobyła-trzecie-miejsc/1732590726760720/